ایستگاه هواشناسی سینوپتیک فرودگاهی  مهرآباد با شروع جنگ جهانی دوم به منظور ارائه گزارش جوی فعالیت خود را بطور رسمی آغاز کرد. این ایستگاه از نوع سینوپتیک فرودگاهی و جو بالا بوده که فعالیت سینوپتیکی آن شامل اندازه گیری، ثبت و گزارش پارامترهای مختلف جوی نظیر سمت و سرعت باد، وضعیت ابرناکی، تشخیص پدیده های مختلف جوی و.. در قالب گزارشات سینوپتیک ، متار و اسپسی تهیه و در اختیار برج مراقبت قرار می دهد و همزمان جهت بررسی برای صدور پیش بینی به مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی کشور ارسال میگردد .
 
در بخش جو بالا جهت بررسی شرایط جوی در سطوح فوقانی اتمسفر طی دو نوبت در ساعات 00 و 12 ( یو-تی-سی ) یک دستگاه رادیوسوند همراه با بالن در آسمان رها می گردد. اطلاعات کسب شده از رادیو سوند توسط  پلاتر بر روی نقشه  اسکیوتی رسم میگردد. با استفاده از این نقشه می توان پارامترهایی نظیر فشار بخار آب، فشار بخار اشباع، دمای پتانسیل، نسبت اختلاط، رطوبت نسبی، دمای تر، دمای معادل، دمای پتانسیل معادل، دمای مجازی، طراز فشاری (ال - سی-ال ) و همچنین شاخصهای ( اس -آی ، کا - آی ) که معیارهایی جهت تشخیص ناپایداری و تشکیل ابر کومولونیمبوس و بروز رعد و برق می باشند را بدست آورد.
 
موقعیت و وضعیت ایستگاه موقعیت ایستگاه : داخل باند فرودگاه مهرآبادفاصله تا مرز تراکم شهر : 8 کیلومتر
حوضه آبریز (اصلی): رودخانه کن
ویژگی اقلیمی : خشک (هم اقلیم سیلیانینوف)
نوع خاک : رسوبی / بافت خاک
وضعیت طبیعی منطقه : بافت شهری
نوع پوشش گیاهی منطقه : درختان دست کاشت
مشخصات ایستگاه هواشناسی
ایستگاه : مهرآباد
شهرستان : تهران
نوع ایستگاه : سینوپتیک فرودگاهی
سال تاسیس : 1942
طول جغرافیایی : 51,19 عرض جغرافیایی : 35,41
ارتفاع از سطح دریا : 1191
شماره تلفن و فکس : 20-6102219 و66025232
نشانی : میدان آزادی، بلوار معراج، فرودگاه مهرآباد
 
 
         
                                                                                 
  تصاویر ایستگاه هواشناسی فرودگاه مهرآباد در سال 1321   
 
 
                                                                                                 ویژگی های اقلیمی فرودگاه مهرآباد  
                                                                                       
ویژگیهای اقلیمی در مقیاس کلی منطقه ، همانند سایر بخش های استان تهران در فصول سرد سال متاثر از سیستم های شمالی و شمال غربی و غربی بویژه جنوب غربی بوده و ریزشهای جوی آن که از ماههای آبان و آذر آغاز و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه دارد ،تابعی از فعالیتهای سیستم های فوق می باشد.
از نظر ویژگیهای خرد اقلیمی، منطقه از پاره ای جهات دارای مختصات شاخصی است که به آنها اشاره می شود:
منطقه تهران به لحاظ اقلیمی تحت تاثیر ارتفاعات البرز قرار دارد که به علت اختلاف دمابخصوص در شبها و سرد شدن شبانه ارتفاعات شمالی، باد ملایمی ازکوه به دشت (شمال به جنوب) و در روز ازدشت به کوه (جنوب به شمال) می وزد.
در مورد بارندگی‏های تابستانه تهران می‏توان اینگونه بیان داشت که گاهی اوقات برخورد دو توده هوای گرم جنوبی و نسبتا سرد و مرطوب شمالی که در سطوح فوقانی ناحیه البرز صورت می‏گیرد، موجب می‏گردد که ابرهای جوششی بسیار فعال در منطقه پدید آمده و ریزشهای رگباری شدیدی را بوجود آورد که غالبا همراه با سیل است.
برخی از مشخصه ‏های اقلیمی ایستگاه سینوپتیک مهرآباد در دوره آماری 1350 تا 1380 به شرح ذیل می‏باشد:
میانگین بارندگی سالانه 238.9 میلی متر می باشد و سالهای 75-1374 و 76- 1375 به ترتیب با بارندگی 6/353 و 9/92 میلی متر، مرطوب ترین و خشک ترین سالها می باشد . از مجموع بارندگی سالانه، مقدار 0/176 میلی متر ( 7/73 درصد ) در نیمه اول سال زراعی ( پائیز و زمستان ) و میزان 9/57 میلی متر ( 2/24 درصد ) در سه ماهه سوم ( بهار ) و بقیه 0/5 میلی متر ( 1/2 درصد ) نیز در فصل تابستان توزیع می گردد. بیشترین رکورد بارندگی ماهانه مهرآباد 4/119 mm در اسفندماه ثبت شده است.
حداقل و حد اکثر مطلق دما به ترتیب 0/10- و 6/42 درجه و میانگین سالیانه نیز 7/17 درجه سانتیگرادمی‏باشد. ماه تیر با میانگین 4/36 درجه سانتیگراد و بهمن با 7/0 درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و سردترین ماه سال محسوب می‏شوند.
مجموع واحد‏های حرارتی بالاتر از صفر درجه روز و مجموع واحد‏های حرارتی بالاتر از ده درجه روز بدست آمده است.
میانگین تعداد روزهای یخبندان با آستانه‏ های صفر، 4- به ترتیب 50 ، 12 روز می‏باشد.
میانگین سالیانه رطوبت نسبی 41درصد و میانگین حداکثر وحداقل آن به ترتیب 56 و 28 درصد می‏باشد.
جمع تبخیر سالیانه از تشت کلاس A بالغ بر2500 میلیمتر میباشد. دی با و تیر به ترتیب کمترین و بیشترین مقدار تبخیر را دارا هستند.
میانگین ساعات آفتابی سالیانه در طی دوره آماری برابر با 3025 ساعت به ثبت رسیده است.
باد غالب در مهر آباد که بر مبنای سه نوبت دیدبانی (صبح، ظهر و عصر ) محاسبه گردیده است، در جهت غربی بوده و متوسط آن 5/5 متر بر ثانیه می‏باشد. بیشترین سرعت باد درمهر آباد، 25 متر بر ثانیه از سمت شمال غرب و میانگین سرعت باد 6/2 متر بر ثانیه به ثبت رسیده است. 
 
 
 
 
 
 
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل هواشناسی استان تهران می باشد.

افراد آنلاین : 1
بازدید های امروز : 44
بازدید های سایت : 26,035

Powered By : Dmond Portal

1x 2x